![]() | Land: | India |
![]() | Farm: | Hemavathi Estate |
![]() | Produsent: | Hemavathi Estate |
![]() | Distrikt: | Niduvale, Chikmagalur, Karnataka |
![]() | Høyde: | 1048 meter over havet |
![]() | Variant: | SLN 795, Chandragiri |
![]() | Prosess: | Vasket |
![]() | Brennegrad: | Medium+ |
![]() | Passer til: | Trakter, håndbrygg, presskanne, espresso m. fl. |
Vår første 100% vaskede arabica fra India, hvor monsun-metiden kanskje er den aller mest kjente.
Hemavathi Estate ble grunnlagt i 1940 av R.P. Mathias, og er en anerkjent kaffegård oppkalt etter elven Hemavathi, som har sitt utspring i nærområdet. Eiendommen strekker seg over 60,73 hektar og er kjent for sine ideelle forhold for dyrking av Arabica-kaffe. Her forenes fruktbar jord, høydebeliggenhet og gunstig klima, noe som gir perfekte vekstvilkår for kvalitetskaffe.
Kaffen dyrkes i harmoni med naturen, under skyggen av stedegne trær og busker fra de omkringliggende skogene. Landskapet består av vakre åser og dype kløfter, noe som ikke bare skaper en spektakulær utsikt, men også gir unike mikroklimatiske forhold som fremmer kaffens kompleksitet og dybde i smak.
Hemavathi drives i dag av Anita Mathias, en dyktig kaffebonde i tredje generasjon, sammen med sine to døtre. Sammen fører de arven videre med lidenskap og bærekraftig drift, og leverer kaffe av høy kvalitet til kaffeelskere over hele verden.
I koppen
En veldig interessant kaffe. VELDIG fyldig og kraftig munnfølelse, men samtidig veldig rund og balansert. Veldig nøttepreg i smaken og en karamellaktig sødme.
Smaksnoter
Sjokolade, nøtter og karamell
Kaffe og smaksnoter?
På kaffeposen har vi kort beskrivelse av hva du kan forvente deg av smaker. Smaksnoter er ørsmå hint av smaker som vi finner når vi smaker på kaffen. Alle våre kaffebønner er 100% naturlig og vi tilsetter aldri smak. Med smaksnotene prøver vi å
beskrive smakene som naturlig finnes i kaffen.
Hele bønner eller vil du ha kaffen kvernet?
Hos oss får du alltid velge om du vil ha hele kaffebønner eller om du vil at vi skal kverne kaffen for deg. Du kan få kaffen som filtermalt (kaffetrakter o.l.), presskanne, kokmalt, Chemex, Håndbrygg (V60, Kalita, o.l.), aeropress, mokkakanne og perkulator. For best kvalitet, anbefaler vi at du går til anskaffelse av en kaffekvern. På den måten får du kaffen kvernet akkurat slik du selv vil og du kan bestille hele kaffebønner, som holder seg ferskere lengre enn kvernet kaffe. Du finner vårt utvalg av kaffekverner her.
Grønne bønner
Lyst til å prøve å brenne kaffe selv? Hos oss kan du også kjøpe grønne bønner av all kaffen vi har.